brak danych
14-15.08.2011r IX JARMARK CYSTERSKI W KORONOWIE

W dniach 14-15 sierpnia odbył się IX JARMARK CYSTERSKI-Inscenizacja Bitwy pod Koronowem.

Oficjalne rozpoczęcie jarmarku odbyło się o godz.18.Otworzył go  GRÓD TUSZYNY,Przez cały wieczór odbywały się jarmarki ludowo-historyczne,turnieje rycerskie,kusznicze,pokazy dawnych tańców,oraz innych atrakcji.W całym grodzie w Koronowie były poroztawiane obozy rycerskie i harcerskie,można było wejść do takiego obozu,obejrzeć konie i porozmawiać z uczestnikami.

O godzinie 21 odbyło się oblężenie grodu Koronowa przez Krzyżaków.Przez około pół godziny byliśmy świadkami autentycznych wydarzeń oblężenia grodu. Na żywo przeżywaliśmy huki armat,całą tragedię bitwy,śmierć krzyżaków i koni wraz z kilkoma tysiącami przyjezdnych z całej polski. (Wrażenia niesamowite).

Następnego dnia odbyła się druga część jarmarku.Przez cały dzień  klimat z XIVw-muzyka cysterska,wszyscy ogranizatorzy i uczestnicy w habitach,gry i zabawy cysterskie dla dzieci,stragany z pamiątkami,jadłem średniowiecznym a w tle wybuchy armat !!O godzinie 16.30 odbyła się inscenizacja Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem  w 1410r.Po bitwie można było podziwiać Konny Turniej Rycerski.Scenariusz i reżyserię Jarmarku prowadził i przygotował Wielki Mistrz Jacenty z Ordowa.

Wyjazd do Koronowa był dla nas cenną lekcją historii o  cystersach..Bardzo dużo się dowiedzieliśmy o ich życiu,zainteresowaniach,o tym jak spędzali wolny czas i jak się bawili.Prowadząc szlak cysterski w Dąbrowie  postaramy się jeszcze bardziej go urozmaicić i wykorzystać zdobytą wiedzę.

Webmaster: Marcin Sadowski